Detaylar

Kategori Felsefe
Yayıncı Sola Unitas Academy
Liste Fiyatı 35.00
Format Kitap
Barkod-ISBN 9786052250563
Yayın Tarihi 2018-12-05
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Understanding Ignorance
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 320
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210
Basım Yeri İstanbul

Cehaleti Anlamak; Bilmediklerimizin Şaşırtıcı Etkisi

Cehalet, basit bir bilgi eksikliğinden daha fazlasıdır. Neden mi?
Günümüzde cehalet oldukça revaçta. Politikacılar, Sonuçta ben bir bilim adamı değilim ya, diyerek argüman sunuyor. Öfkeli vatandaşlar, Latince bir deyim duyduklarında hemen karşı çıkıyorlar: Burası Amerika, Meksika'da ya da Latin Amerika'da yaşamıyoruz! Uzmanlık değil de deneyim eksikliği bir yeterlilik hâline geliyor. Kabul gören sahte haberler ve yinelenen yanlışlıklar sarsılmaz inançlara dönüşüyor. Amerikan hükümeti ve tarihine ilişkin cehalet öylesine endişe edici durumlara varmakta ki ideal bir kültürlü vatandaş fikri artık garip karşılanıyor. Komplo teorileri ve yanlış bilgi serpilip budaklanıyor. Yaşadığımız çağın ismi Bilgi Çağı olabilir ancak hiç de öyle yeterli bilgilendiriliyor gibi görünmüyoruz.
Filozof Daniel DeNicola bu kitapta cehaletin keşfine çıkıyor. Cehaletin bolluğu, dirayeti ve neden olduğu sonuçlar üzerine derin bir gözlem sunuyor. Cehaleti anlamayı hedefliyor ki bu hedef en başta paradoksal görünüyor. Bilinmeyen nasıl olup da bilinir kılınır ve hâlâ bilinmeyen olma özelliğini sürdürür?
DeNicola cehaletin bir eksiklik ve boşluktan fazlası olduğunu, bilgi ile dinamik ve karmaşık etkileşimlerde bulunduğunu öne sürüyor.
Daniel R. DeNicola, felsefe profesörüdür. Gettysburg Koleji'nde Renklerin Felsefesi, Yerlerin Felsefesi gibi üst düzey felsefe dersleri vermiştir. DeNicola, Cehaleti Anlamak adlı kitabıyla 2018 yılında Amerikan Yayıncılar Birliği'nden PROSE ödülünü almıştır.

Emeği Geçenler

Yazar   : Daniel R. Denicola
Çevirmen   : Semih Süren

Etiketler

Felsefe

Satış

% 37
indirim
22.05
Liste Fiyatı : 35.00
Kazancınız : 12.95
Miktar :  
Adet
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %37 indirim